Działalność Grupy obejmuje szeroki zakres usług związanych z kolejowym transportem towarowym. Przychody Grupy z tytułu kolejowych usług przewozowych i spedycyjnych stanowią 84 % całości przychodów z działalności operacyjnej Grupy. Grupa PKP CARGO oferuje usługi uzupełniające realizację przewozów kolejowych, takie jak: kompleksowe usługi intermodalne, usługi spedycyjne, usługi przeładunkowe na terminalach, obsługę bocznic kolejowych oraz usługi naprawy i utrzymania taboru oraz usługi rekultywacyjne.
Proces kreowania wartości przez Grupę PKP CARGO
KAPITAŁY
MISJA
Realizowanie kompleksowej usługi logistycznej na rynku kolejowych przewozów towarowych i usług intermodalnych dającej pozycję dostawcy pierwszego wyboru.
WIZJA
Środkowoeuropejski lider w przewozach kolejowych dzięki uzyskaniu dominującej pozycji w obszarze "Trójmorza" i na Nowym Jedwabnym Szlaku.
CELE STRATEGICZNE
1. Pozycja nr 1 w obszarze Trójmorza i na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku na obszarze Unii Europejskiej pod względem pracy przewozowej oraz przewiezionej masy do 2023 r. i wzmacnianie pozycji w latach 2023-2038.
2. 65% udziału w polskim rynku towarowych przewozów kolejowych do 2023 roku mierzony pracą przewozową.
CELE KRÓTKOOKRESOWE
1. Stworzenie najbardziej konkurencyjnej oferty dla partnerów biznesowych na Nowym Jedwabnym Szlaku na obszarze Unii Europejskiej i w obszarze Trójmorza.
2. Coroczny wzrost efektywności operacyjnej mierzony wskaźnikami KPI.
3. Utrzymanie tempa wzrostu ceny akcji wyższego od wzrostu wartości WIG30.
4. Coroczny zysk netto na poziomie minimum 5% przychodów od 2019 r. i minimum 8% przychodów od 2023 r.
TERMINALE
konwencjonalne i intermodalne.
SPEDYCJA
kolejowa, samochodowa oraz morska i lotnicza w Polsce i innych krajach Europy, a także Azji, obsługa celna.
Transport kolejowy towarów
TABOR
utrzymanie, naprawa, wynajem.
USŁUGI REKULTYWACYJNE
rewitalizacja postindustrialnych terenów.
BOCZNICE
formowanie pociągów, zarządzanie ruchem kolejowym.
WARTOŚĆ
DLA INTERESARIUSZY
KAPITAŁY
Kapitał Finansowy
KAPITAŁY
Kapitał Produkcyjny
KAPITAŁY
Kapitał Ludzki
KAPITAŁY
Kapitał Naturalny
KAPITAŁY
Kapitał Intelektualny
KAPITAŁY
Kapitał Społeczny
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Inwestorzy
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Tabor
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Pracownicy
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Środowisko
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Innowacje
WARTOŚĆ DLA INTERESARIUSZY
Społeczeństwo
Do kluczowych klientów Grupy zaliczamy m.in. huty, koksownie, elektrownie, kopalnie, stalownie oraz spółki spedycyjne. Grupa PKP CARGO współpracuje z największymi polskimi i światowymi grupami kapitałowymi, w tym m.in. z Grupą ArcelorMittal, Grupą PKN Orlen, PGNiG, Grupą Lafarge, Grupą Azoty, Jastrzębską Spółką Węglową, Węglokoksem, Grupą Enea, Grupą PGE, Grupą Tauron, Polską Grupą Górniczą oraz International Paper. Kontrakty realizowane dla wymienionych kontrahentów są z okresu na okres systematycznie przedłużane, co potwierdza wysoką jakość świadczonych przez Grupę PKP CARGO usług transportowych.
Usługi świadczone przez Grupę pozwalają na uczestnictwo w całym logistycznym łańcuchu wartości, włącznie ze spedycją, usługami bocznicowymi, przewozami towarowymi, usługami przeładunku i składowania przy wykorzystaniu terminali Grupy. Powyższe usługi stanowią naturalną przewagę konkurencyjną w zakresie pozyskiwania i obsługi klientów.
Działalność Grupy opiera się również o relacje z kluczowymi dostawcami, w szczególności umowy dostępu do infrastruktury kolejowej, dostawy energii trakcyjnej, dzierżawy nieruchomości, sprzedaży oleju napędowego oraz dotyczących napraw i modernizacji taboru kolejowego.
Grupa PKP CARGO zatrudnia kompetentnych pracowników mających duże doświadczenie, którzy zapewniają najwyższą jakość usług i stanowią podstawę działalności Grupy. Według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku w Grupie było zatrudnionych ponad 23 tys. pracowników.
Łańcuch wartości
Łańcuch wartości – kluczowe czynności
Kluczowe procesy budujące wartość PKP CARGO obejmują sprzedaż, przygotowanie i realizację przewozów. Łańcuch wartości jest rozszerzony na spółki zależne, które są dostawcami oraz nabywcami usług PKP CARGO.
Łańcuch wartości – łańcuchy logistyczne
Kluczowe łańcuchy logistyczne obsługiwane przez spółki Grupy obejmują krajowy przewóz kolejowy towarów masowych oraz przeładunki. Rozwój Grupy skupiony jest na kolejowych przewozach zagranicznych, relacjach łączących różne rodzaje transportu, a w szczególności intermodalnych i spedytorskich.
Opis łańcucha dostaw organizacji
Działalność Grupy PKP CARGO bazuje na relacjach z kluczowymi dostawcami, w szczególności na umowach dostępu do infrastruktury kolejowej, dostawach energii trakcyjnej i oleju napędowego, a także umowach dzierżawy nieruchomości oraz modernizacji i napraw taboru kolejowego.
Grupa działając na rynku przewozowym uzależniona jest od PKP PLK - największego dostawcy usług dostępu do infrastruktury kolejowej w Polsce. Jest to dostawca krajowy udostępniający przeważającą część infrastruktury kolejowej w Polsce, zgodnie z cennikiem zatwierdzanym corocznie przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Infrastruktura ta udostępniania jest odpłatnie na takich samych zasadach wszystkim przewoźnikom wykonującym przewozy kolejowe zarówno rzeczy, jak i osób. Z usług PKP PLK, w ramach przewozów wykonywanych na terenie Polski, korzysta również Grupa AWT.
PKP Energetyka S.A. jest monopolistą w zakresie świadczenia usługi dystrybucji energii trakcyjnej w Polsce i zaopatruje Grupę PKP CARGO w energię elektryczną na potrzeby prowadzenia działalności przewozowej trakcją elektryczną. Z podstacji trakcyjnych użytkowanych przez PKP Energetyka S.A. zasilana jest kolejowa sieć trakcyjna należąca do PKP PLK. Oprócz obrotu energią i jej dystrybucją PKP Energetyka S.A. posiada również stacje paliw dla przewoźników kolejowych i jest jednym z dostawców paliwa trakcyjnego dla spółek Grupy PKP CARGO – za wyjątkiem Grupy AWT, która w zakresie zarówno dostaw zarówno paliwa, jak i energii trakcyjnej korzysta z usług lokalnych dostawców na terenie Czech.
Zakupy w pozostałych kluczowych kategoriach takich jak paliwo trakcyjne oraz usługi modernizacji i napraw taboru kolejowego są prowadzone w oparciu o regulamin udzielania zamówień oraz instrukcję zakupową, które funkcjonują zarówno w PKP CARGO S.A., jak i w większości spółek zależnych. Regulamin określa ogólne zasady udzielania zamówień i jest dokumentem dedykowanym zarówno dla zamawiającego, jak i dla wykonawcy opublikowanym na tzw. platformie zakupowej na stronie internetowej każdej ze spółek. Instrukcja zakupowa jest dokumentem dedykowanym tylko dla zamawiającego i szczegółowo opisuje wszystkie fazy procesu zakupowego od planowania i analizy potrzeb, poprzez rozpoznanie rynku, przygotowanie i przeprowadzenie procedury zakupu, wybór wykonawcy i podpisanie umowy oraz ocenę wykonawcy. Postępowania zakupowe w Grupie PKP CARGO przeprowadzane są zgodnie z zapotrzebowaniem przez każdą ze spółek odrębnie lub w ramach tzw. Grupy Zakupowej.